SC Johnson TruShot 2.0 Glass/Multi-Surface Cleaner
Login to View Prices
SC Johnson TruShot 2.0 Glass/Multi-Surface Cleaner
SC Johnson TruShot 2.0 Glass/Multi-Surface Cleaner – Concentrate – 10 fl oz (0.3 quart) – Clean Fresh ScentCartridge – 4 / Carton – Streak-free, Spill Proof – Blue
Additional information
| Weight | 3.1600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.12 × 6.12 × 5.38 in |
| Applicable Material | Windows |
| Application | Glass and Multisurface Cleaner |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Compliance Standards | NSF C1 Certified |
| Global Product Type | Multipurpose Cleaners |
| Volume Capacity | 10 oz |
| Ship Class Code | B |
| Physical Form | Liquid |
| Product Packaging | Cartridge |
| Chemical Compound | Secondary Ethoxylated Alcohol |
| Dirt Types | Grime Oils |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025700005445 |
| MPN | 315272 |
| Brand | SC Johnson Professional® |
| product-type | Glass/Surface Cleaner |
| container-type | Cartridge |
| cleaner-volume | 10 fl oz (0.3 quart) |
| environmental-certification | EcoLogo |
| scent | Clean Fresh |
| cleaner-form | Spray |
| dilution-system | Yes |
| product-color | Blue |
| color-family | Blue |
| country-of-origin | United States |
| recycled | No |
| assembly-required | No |
| cleaner-type | Concentrate |
| certifications-standards | <ul> <li>NSF</li> <li>OSHA</li> </ul> |
| features | Spill Proof |
| manufacturer | S. C. Johnson & Son, Inc |
| product-name | TruShot 2.0 Glass/Multi-Surface Cleaner |
| application-usage | Glass |
| manufacturer-part-number | 315272 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Part of the TruShot 2.0 Mobile Dispensing System, TruShot 2.0 Glass and Multi-Surface Cleaner delivers exceptional cleaning. It removes dirt, grease, oils, dust, grime and other soils on washable surfaces: glass, windows, mirrors, aluminum, walls, sinks, countertops, cabinets and other exterior surfaces. Cleaner leaves a streak-free shine and a fresh, clean scent. Spray and wipe dry with a reusable cloth or rubber squeegee. Portable, no-spill, 10 fl. oz. cartridge features an integrated metering system that provides worry-free dilution delivery of up to 43 in-use quarts. Only use this concentrated cleaner with the TruShot 2.0 trigger dispenser item 311981 (not included). Snap cartridge directly into the trigger dispenser. Easy-to-use system requires no mixing, measuring or stopping, and its fully intuitive design will have cleaning crews using it in minutes. Dispenser's onboard, 10 oz. water reservoir easily fills at any water source, reducing re-supply trips.</p> |
| packaged-quantity | 4 / Carton |
| recommended-use | Soil Remover |
| 0 | 0 |












Reviews
There are no reviews yet.