Tru-Ray Construction Paper, 76 lb Text Weight, 9 x 12, Warm Brown, 50/Pack
Login to View Prices
Tru-Ray Construction Paper for kids is the #1 teacher approved brand because it is tough enough to take scoring, folding and curling without cracking and tearing. Its superior fade-resistance keeps projects brighter and fresher longer. Tru-Ray is part of the Dixon Ticonderoga family of products which teach, learn, and create.
Additional information
| Weight | 0.9270 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.90 × 9.00 × 0.30 in |
| Sheets Per Unit | 50 |
| Paper Finish | Smooth |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Global Product Type | Art Paper Sheets |
| Sheet/Roll Size | 9 x 12 |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 50% |
| Total Recycled Content Perc | 50% |
| Paper Basis Weight (lb) | 76 lb Text |
| Paper/Media Color(s) | Warm Brown |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Color Family | Brown |
| UPC | 084001030259 |
| MPN | P103025 |
| Brand | Pacon® |







Reviews
There are no reviews yet.