Bigelow® Tropical Iced Green Tea K-Cup
Login to View Prices
Bigelow® Tropical Iced Green Tea K-Cup
Bigelow® Tropical Iced Green Tea K-Cup – 22 / Box
Additional information
| Weight | 0.1370 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.40 × 5.60 × 3.74 in |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Roast Type | Light |
| For Use With | Keurig® K-Cup® System |
| Product Packaging | K-Cup® |
| Capacity (Weight) | 0.10 oz |
| Global Product Type | Tea K-Cups |
| Flavor | Tropical Green Iced |
| Beverage Type | Tea |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 072310428706 |
| MPN | 5000364656 |
| Brand | Bigelow® |
| product-type | Tea |
| flavor-blend | Tropical Iced |
| compatible-brewer | Keurig Brewer |
| tea-type | Green Tea |
| serve-type | K-Cup |
| brand-name | Bigelow® |
| manufacturer | Keurig Dr Pepper Inc. |
| product-name | Tropical Iced |
| manufacturer-part-number | 2870 |
| manufacturer-website-address | |
| marketing-information | <p>Bigelow Tropical Iced Green Tea delights you with exotic tropical flavors of mango and pineapple for a subtle brew as refreshing as an island breeze. Unsweetened, smooth green tea delivers a consistent, fresh-brewed cup every time. Simply brew over ice and enjoy. Made by a family specializing in creating deliciously different, world-class teas for three generations, this caffeinated tea comes in convenient K-cups that are designed for use in Keurig coffee brewers.</p> |
| packaged-quantity | 22 / Box |
| 0 | 0 |








Reviews
There are no reviews yet.