Tripp Lite Ups 1500va 810w Battery Back Up Tower Lcd Usb 120v Energy Star V20

Login to View Prices
Tripp Lite UPS 1500VA 810W Battery Back Up Tower LCD USB 120V ENERGY STAR V2.0 – 1500 VA/810 W – 120 V ACTower – 10 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Additional Warranty Informati | <p>3 year limited warranty. $250, 000 connected equipment warranty</p> |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Environmental Certification | ENERGY STAR 2.0 |
| USB | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 7.50 Minute |
| Transfer Time | 2 ms |
| Typical Battery Recharge Time | 8 Hour |
| Receptacle Detail | 10 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Height | 2001-08-01T05:00:00.000Z |
| Width | 5.8" |
| Depth | 15.4" |
| Certifications & Standards | <ul><li>Energy Star</li> <li>UL Listed Certification</li> </ul> |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Form Factor | Tower |
| Load Capacity | 1500 VA/810 W |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | OMNI1500LCDT |
| Product Name | OmniSmart OMNI1500LCDT 1500VA Tower UPS |
| Product Line | OmniSmart |
| Input Voltage | 110 V AC |
| Manufacturer Part Number | OMNI1500LCDT |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Line-interactive tower, uninterruptible power supply (UPS) system offers voltage regulation, surge suppression and long-lasting battery support for personal computers, network workstations and more. Internal UPS circuits support entry-level PCs or individual VCR/DVR components during power failures. Automatic voltage regulation (AVR) circuits continuously regulate brownouts and overvoltages from 92V to 150V back to usable levels, all while maintaining a full battery charge. System includes 10 built-in outlets, five with full battery backup and surge suppression for vital system components and another five with surge-suppression only for accessories not requiring battery support. Built-in USB port and included cable enables optional unattended system shutdown without data loss in case of extended power failure. 1500VA/810W power-handling capacity supports entry-level PCs, home entertainment systems, network workstations and audio/video components.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>OmniSmart OMNI1500LCDT 1500VA Tower UPS</li><li>USB Cabling</li><li>Manual with Warranty Information</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 26.90 lb |







