Tripp Lite Ups 1500va 1000w Smart Lcd Smc1500 2u Rm Pure Sine Wave Avr Usb
Login to View Prices
Tripp Lite UPS 1500VA 1000W Smart LCD SMC1500 2U RM Pure Sine Wave AVR USB – 2U Rack/Tower – 6.50 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – 8 x NEMA 5-15R – TAA Compliant
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Battery Management | user-replaceable |
| Additional Warranty Informati | <p>2-year warranty, 3 year with registration. Note: Registration is required for 3-year warranty. $250, 000 connected equipment insurance</p> |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| USB | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 104°, F (40°, C) |
| Serial Port | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 17.70 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.50 Minute |
| TAA Compliant | Yes |
| Receptacle Detail | 8 x NEMA 5-15R |
| Sound Emission (A Weighted) | 45 dB(A) |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 9.84 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.3" |
| Depth | 13.5" |
| Alarm | Remote Shutdown |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Circuit Breaker | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Status Indicators | LEDs |
| Input Current | 12:00 AM |
| Load Capacity | 1500 VA/1000 W |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | SMC15002URM |
| Product Name | Line-interactive UPS Power Supply |
| Product Line | SmartPro |
| Protection Type | EMI / RFI |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Thermal Dissipation | 65.35 W |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMC15002URM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Line-interactive, uninterruptible power supply (UPS) with enhanced LCD interface offers network-grade power protection for your critical server, network and telecommunications equipment. UPS with built-in, auto-voltage regulation (AVR) actively corrects brownouts and overvoltages back to usable levels while maintaining a full battery charge in case of a power failure. Interactive LCD interface reports UPS operating mode, detailed UPS and site-power data, plus enables a variety of UPS setup and configuration options. Super-fast switchover from line to battery power occurs within milliseconds to maintain operation of connected equipment without interruption. 94 percent line-mode efficiency offers reduced heat emissions and operating costs. USB and RS-232 ports work with PowerAlert software to communicate detailed UPS status and site power conditions. Communication ports enable detailed monitoring of equipment load levels, self-test data and utility power conditions.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>SMC15002URM UPS System</li><li>USB Cable</li><li>2 &, 4 Post Rackmount Installation Hardware</li><li>Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 46.50 lb |









