Tripp Lite Ups 1000va 700w Smart Rackmount Lcd Pure Sine Wave Avr Usb 2urm
Login to View Prices
Tripp Lite UPS 1000VA 700W Smart Rackmount LCD Pure Sine Wave AVR USB 2URM – 2U Rack/Tower – 6.40 Minute Stand-by – 120 V AC Input – 120 V AC Output – 6 x NEMA 5-15R
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | Line-interactive UPS |
| Battery Management | user-replaceable |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| USB | Yes |
| Maximum Operating Temperature | 104°, F (40°, C) |
| Serial Port | Yes |
| Backup/Run Time (Half Load) | 15.60 Minute |
| Backup/Run Time (Full Load) | 6.40 Minute |
| Receptacle Detail | 6 x NEMA 5-15R |
| Country Of Origin | China |
| Cord Length | 9.84 ft |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 3.5" |
| Width | 17.4" |
| Depth | 12.5" |
| Alarm | Remote Shutdown |
| Certifications & Standards | <p>UL Listed Certification</p> |
| Rack Height | 2U |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Circuit Breaker | Yes |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Emergency Power OFF | Yes |
| Form Factor | Rack/Tower |
| Status Indicators | LEDs |
| Input Current | 9.20 A |
| Load Capacity | 1000 VA/700 W |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | SMC10002URM |
| Product Name | Line-interactive UPS Power Supply |
| Product Line | SmartPro |
| Protection Type | EMI / RFI |
| Surge Energy Rating | 570 J |
| Thermal Dissipation | 35.75 W |
| Waveform Type | Pure Sine Wave |
| Hot Swappable | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Manufacturer Part Number | SMC10002URM |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Line-interactive, uninterruptible power supply (UPS) with enhanced LCD interface offers network-grade power protection for your critical server, network and telecommunications equipment. UPS with built-in, auto-voltage regulation (AVR) actively corrects brownouts and overvoltages back to usable levels while maintaining a full battery charge in case of a power failure. Interactive LCD interface reports UPS operating mode, detailed UPS and site-power data, plus enables a variety of UPS setup and configuration options. Super-fast switchover from line to battery power occurs within milliseconds to maintain operation of connected equipment without interruption. 95 percent line-mode efficiency offers reduced heat emissions and operating costs. USB and RS-232 ports work with PowerAlert software to communicate detailed UPS status and site power conditions. Communication ports enable detailed monitoring of equipment load levels, self-test data and utility power conditions.</p> |
| Sound Emission | 45 dB |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul><li>SMC10002URM UPS System</li><li>USB Cable</li><li>2 &, 4 Post Rackmount Installation Hardware</li><li>Instruction Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Weight (Approximate) | 35.40 lb |












