Tripp Lite Displayport to Hdmi Video Adapter Converter Compact 1080p Mf
Login to View Prices
Tripp Lite DisplayPort to HDMI Video Adapter Converter Compact 1080p M/F – 1 x DisplayPort Male Digital Audio/Video – 1 x HDMI Female Digital Audio/Video – Black
Additional information
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
|---|---|
| Product Type | A/V Adapter |
| Additional Warranty Informati | <p>1 year limited warranty</p> |
| Connector Type On First End | DisplayPort Digital Audio/Video – Male |
| Connector Type On Second End | HDMI Digital Audio/Video – Female |
| Adapter Type | DisplayPort/HDMI |
| Product Color | Black |
| Connector On First End Details | 1 x DisplayPort Digital Audio/Video Male |
| Connector On Second End Detai | 1 x HDMI Digital Audio/Video Female |
| Country Of Origin | Vietnam |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 0.4" |
| Width | 0.7" |
| Depth | 2.2" |
| Brand Name | Tripp Lite |
| Features | Molded |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | P136-000-1 |
| Product Name | Tripp Lite DisplayPort to HDMI Converter Video Adapter |
| Manufacturer Part Number | P1360001 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>DisplayPort to HDMI video adapter lets you connect a computer with a DisplayPort output to an HDMI monitor. Gold-plated connectors provide optimal signal transfer for clearer resolution. Fully molded design is durably constructed to provide long-lasting use. Compact size is small enough to carry in your pocket, backpack or laptop bag for easy transportation. Adapter supports computer video resolutions up to 1920 x 1200 and HD resolutions up to 1080p. Plus, it supports DTS HD, Dolby True HD and 7.1 channel surround sound audio. Adapter requires that the connected computer is equipped with a DP++ (DisplayPort++) port.</p> |
| Packaged Quantity | 1 |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Weight (Approximate) | 14.11 oz |













