Tripp Lite by Eaton SmartRack 2U High Capacity Horizontal Cable Manager – Finger duct with dual-hinge cover
Login to View Prices
Tripp Lite’s SmartRack High Capacity SRCABLEDUCT2UHD helps eliminate cable stress for your rack enclosure cabinet. The 2U 19-inch high capacity horizontal cable manager (finger duct with dual-hinge cover) organizes cables within the SmartRack enclosure or open rack. Required mounting hardware is included.
- Cold rolled steel with black finish
- Required mounting hardware included
- Helps eliminate cable stress
- Organizes cables within SmartRack enclosure or open rack
- 2U 19-inch High Capacity Horizontal Cable Manager -finger duct with dual-hinge cover
Additional information
| Weight | 2.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.52 × 19.00 × 3.50 in |
| Compatibility | <p>Tripp Lite SmartRack Enclosure or Open Rack</p> |
| Cable Manager Type | Cable Organizer |
| Product Model | SRCABLEDUCT2UHD |
| Package Contents | <ul><li>SRCABLEDUCT2UHD Cable Pass-through</li><li>Mounting Hardware</li><li>Owner's Manual</li></ul> |
| Panel Width | 19" |
| Product Type | Cable Organizer |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Rack Height | 2U |
| Color Family | Black |
| Product Material | Steel |
| Environmental Certification | RoHS |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | SRCABLEDUCT2UHD |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |
















Reviews
There are no reviews yet.