Tripp Lite by Eaton SmartRack 2U Cantilever Fixed Shelf (60 lbs / 27.2 kgs capacity; 18-in. / 457 mm Deep)
Login to View Prices
Tripp Lite’s SmartRack SRSHELF2P is a 2U cantilever mount fixed shelf. Cantilever shelf supports monitors and other equipment with a 60lb capacity. Shelf is compatible with 2 or 4 post rack enclosure cabinets. The SRSHELF2P is 18 inches in depth but can use two shelves back to back to create a deep fixed shelf in 2POST racks. Required mounting hardware is included.
- Use two shelves back to back to create a deep fixed shelf in 2POST racks
- Cold rolled steel with black finish.
- 18 inch shelf depth
- Cantilever shelf supports monitors and other equipment
- 2 or 4 post rack compatible
- Fixed Shelf, 2U Cantilever mount. Required mounting hardware included
Additional information
| Weight | 5.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18.00 × 19.00 × 3.50 in |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Line | SmartRack |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Product Model | SRSHELF2P |
| Application/Usage | Monitor |
| Package Contents | <ul><li>SmartRack Rack Shelf</li><li>Mounting Hardware</li></ul> |
| Maximum Weight Capacity | 59.97 lb |
| Rack Height | 2U |
| Product Type | Rack Shelf |
| Product Material | Cold-rolled Steel (CRS) |
| Rack Post Quantity | 4 |
| Color Family | Black |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | SRSHELF2P |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |












Reviews
There are no reviews yet.