Tripp Lite by Eaton Protect It! Surge Protector with 6 Rotatable Outlets 8 ft. (2.43 m) Cord 1080 Joules 2xUSB Charging ports (3.4A)
Login to View Prices
920 in stock
The TLP608RUSBB surge suppressor offers reliable surge and line noise protection. Premium features include 6 rotatable outlets, 8 foot cord in attractive black housing. The unique rotating design provides convenience and flexibility. Each outlet rotates independently to provide the perfect position to connect your equipment. The TLP608RUSBB also includes 2 USB ports with 3.4 amps of total power that offers fast charging for smartphones, tablets, MP3 players and other portable devices. 1080 joules of surge protection to handle the strongest surge. Diagnostic LED alerts you to potential wiring or protection faults before connected equipment is damaged. ,50,000 Ultimate Lifetime Insurance (USA & Canada only).
- Diagnostic LED
- 1080 joule rating
- 3.4 amp USB charging
- 6 rotatable outlets
- 8 ft cord
Additional information
| Weight | 1.4200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.10 × 2.00 × 12.90 in |
| Power Handling | 1800 VA |
| Product Line | Protect It! |
| Manufacturer Website Addres | |
| Surge Energy Rating | 1080 J |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Product Type | Surge Suppressor/Protector |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Product Model | TLP608RUSBB |
| Package Contents | <ul><li>Protect It! TLP608RUSBB Surge Suppressor/Protector</li><li>Owners Manual</li></ul> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Receptacles | 6 x NEMA 5-15R |
| Power Cord/Cable Length | 8 ft |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | TLP608RUSBB |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |





















Reviews
There are no reviews yet.