Tripp Lite by Eaton 700W PowerVerter APS 12VDC 120V Inverter/Charger with Auto-Transfer Switching, 1 Outlet
Login to View Prices
Tripp Lite by Eaton 700W PowerVerter APS 12VDC 120V Inverter/Charger with Auto-Transfer Switching, 1 Outlet – Input Voltage: 12 V DC, 120 V AC – Output Voltage: 120 V AC – Continuous Power: 700 W”
- Compact, lightweight aluminum housing weighs just 4 lb.
- Protects against blackouts, surges and EMI/RFI line noise
- Auto-transfer switching option for UPS operation
- 700W continuous output power; 1400W peak power
- Delivers clean 120V AC power from AC or DC power source
Additional information
| Weight | 4.0000 lbs |
|---|---|
| Waveform Type | Sine Wave |
| Manufacturer Website Addres | |
| Product Model | APS700HF |
| Package Contents | <ul><li>PowerVerter APS700HF DC-to-AC Power Inverter</li><li>Instruction Manual with Warranty Information</li></ul> |
| Receptacles | 1 x NEMA 5-15R |
| Peak Power Load | 1400 W |
| Continuous Power Load | 700 W |
| Product Line | PowerVerter |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Type | Power Inverter |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Input Voltage | 12 V DC,120 V AC |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | APS700HF |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |









Reviews
There are no reviews yet.