Tripp Lite by Eaton 12-Outlet Vertical Power Strip, 120V, 15A, 15 ft. (4.57 m) Cord, 5-15P, 36 in.
Login to View Prices
29 in stock
12-Outlet Vertical Power Strip offers 15 amp, 120V multi-outlet AC power distribution in a convenient 36″ mountable housing. It is ideal for horizontal or vertical raceway-style power distribution in office, workbench, industrial, networking and telecom applications. Lighted, two-position switch controls power to all outlets and features a locking transparent cover to prevent accidental shutoff. Power strip includes 12 NEMA 5-15R output receptacles with 2-7/11″ center-to-center spacing and 15′ AC line cord. Sturdy, all-metal extruded aluminum housing stands up to demanding network, laboratory or factory environments. Power strip includes mounting clips.
- 36″ length
- 15-amp circuit breaker
- 15-ft. cord
- Convenient and safe covered, on/off switch
- 12 outlets
Additional information
| Weight | 3.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 1.30 × 36.00 × 1.80 in |
| Package Contents | <ul><li>PS3612 – Mounting hardware – Instruction manual</li></ul> |
| Compatibility | TYPICAL APPLICATIONS: Offers vertical or horizontal multi-outlet power distribution in rack enclosures, raceways, desktops and more. |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Manufacturer Website Addres | |
| Assembly Required | No |
| Additional Warranty Informa | <p>Lifetime Limited Warranty</p> |
| Maximum Output Voltage | 120 V AC |
| Receptacles | 12 x NEMA 5-15R |
| Product Type | Power Strip |
| Cord Length | 15 ft |
| Power Switch | Yes |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Maximum Frequency | 60 Hz |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| Minimum Frequency | 50 Hz |
| Form Factor | Rack-mountable |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | PS3612 |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |





















Reviews
There are no reviews yet.