Tripp Lite by Eaton 1.8kW Single-Phase 120V Basic PDU, 13 NEMA 5-15R Outlets, NEMA 5-15P Input, 15 ft. (4.57 m) Cord, 1U Rack-Mount
Login to View Prices
Tripp Lite’s PDU1215 AC power distribution unit offers 15 amp, 120 volt capacity in a versatile multi-mount cabinet. Detachable mounting flanges are configurable for wallmount, under-counter or 1U/0U rackmount installation. Uses only 1 rack space (1U) when installed in any 19 inch rack, with the potential for 0U mounting in the cable management area of most rack enclosures. Detachable flanges with pre-punched access holes and adjustable depth channels allow user configuration in dozens of potential mounting schemes. Attractive housing with all rear-facing outlets measures only 4.5 inches in depth. Unfiltered electrical pass-through without a power switch makes PDU1215 ideal for distributing alternate waveform UPS or generator power in rack enclosures, network closets and more. Includes 12 rear-facing NEMA5-15R outlets and one front-facing, 15-ft. AC power cord, 15 amp circuit breaker, grounding lug and rugged all-metal case design.PLUG/OUTLETS – Input: NEMA 5-15P/Output: 13 NEMA5-15R (12 rear-facing, one front-facing)ELECTRICAL – 120V AC, 50/60Hz, 15A (Requires NEMA 5-15R wall receptacle)FORMAT – Supports 19 in. rackmount (1U/0U), wallmount, under-counter and more
- 5-year limited warranty
- Reversible all-metal housing
- Installs in rack, on wall or under counter
- Switchless design prevents accidental shutdown
- 13 NEMA 5-15R outlets-12 rear and 1 front
- NEMA 5-15P input with 15-ft. (4.57 m) cord
- Delivers 120V single-phase AC power to multiple loads from a utility outlet, generator or UPS system in a high-density IT environment. Ideal for networking, telecom, security, audio/video and sound reinforcement applications
Additional information
| Weight | 4.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.50 × 20.00 × 2.00 in |
| Phase | Single Phase |
| Receptacle Type | NEMA 5-15R |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Product Type | PDU |
| Manufacturer Website Addres | |
| Input Current | 15 A |
| Product Model | PDU1215 |
| Package Contents | <ul><li>PDU1215 PDU Basic 120V 15A 13 Outlet</li><li>PDU1215 Rackmount Power Strip</li><li>Warranty information</li><li>Instruction manual</li></ul> |
| Plug/Connector Detail | 1 x NEMA 5-15P |
| Power Rating (Watt) | 1800 W |
| Limited Warranty | 5 Year |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Plug/Connector Type | NEMA 5-15P |
| PDU Type | Basic |
| Rack Height | 1U |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Receptacle Detail | 13 x NEMA 5-15R |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | PDU1215 |
| Brand | Tripp Lite by Eaton |















Reviews
There are no reviews yet.