Tripp Lite 2.88kW Single-Phase Local Metered PDU with ISOBAR Surge Protection, 120V, 3840 Joules, 24 NEMA 5-15/20R Outlets, L5-30P Input, 10 ft. Cord, 0U Vertical
Login to View Prices
Single-Phase 120V PDU Distributes and Monitors Network-Grade Power to Multiple Loads
This local metered PDU is an ideal unit for telecom, security, audio/video and a wide variety of general portable and stationary rack-mount applications. Recommended for network-grade IT environments, the PDUMV30-ISO provides real-time monitoring of load levels via its built-in digital current metering. A 10-foot (3.1-meter) cord with L5-30P input plug connects to your facility’s AC power source, generator or protected UPS system to distribute power to connected loads.
- Local metered PDU ideal for telecom, security, A/V and other small network applications
- Digital ammeter for on-site load monitoring helps prevent power overloads
- 3840 joules protect your valuable electronics against dangerous surges and spikes
Additional information
| Weight | 13.9600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.20 × 2.20 × 70.00 in |
| Input Current | 24 A |
| Phase | Single Phase |
| Mounting Orientation | Vertical |
| Power Rating (Watt) | 2880 W |
| Input Voltage | 120 V AC |
| Output Voltage | 120 V AC |
| Product Type | PDU |
| PDU Type | Metered |
| Product Model | PDUMV30-ISO |
| Protection Type | Surge Protection,Overload Protection,Noise |
| Package Contents | <ul> <li>PDUMV30-ISO PDU</li> <li>Mounting Hardware</li> <li>Owner's Manual</li> </ul> |
| Mount Type | Wall-mountable |
| Receptacle Type | NEMA 5-15/20R |
| Plug/Connector Type | NEMA L5-30P |
| Environmental Certification | RoHS |
| Manufacturer | Tripp Lite by Eaton |
| Manufacturer Website Addres | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Rack Height | 0U |
| Form Factor | Rack |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| UPC | 037332255891 |
| MPN | PDUMV30-ISO |
| Brand | Tripp Lite |












Reviews
There are no reviews yet.