Transparent Colored Tabs For Hanging File Folders, 1/3-Cut, Clear, 3.5″ Wide, 25/Pack
Login to View Prices
Transparent tabs are color-matched to Pendaflex® hanging file folders. Blank white inserts included that hold up to three lines of type. Pliable plastic makes insertion easy.Package Includes: (25) Blank White Inserts
Additional information
| Weight | 0.1030 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.70 × 3.60 × 0.60 in |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| File Insert/Tab Type | Hanging Folder Tabs |
| Global Product Type | Clip-In File Tabs |
| Package Includes | (25) Blank White Inserts |
| Color Family | Clear |
| Tab Cut | 1/3-Cut |
| Tab Material(s) | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Width | 3.5" |
| UPC | 078787432000 |
| MPN | 43 1/2 |
| Brand | Pendaflex® |










Reviews
There are no reviews yet.