Tough Grip Moving Packaging Tape with Dispenser, 3″ Core, 1.88″ x 54.6 yds, Clear
Login to View Prices
For a fully packed moving day, heavy boxes that bust at the bottom are the enemy. Put weight in its place with Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape. It easily handles moving boxes with up to 80 pounds of weight inside, and is guaranteed to stay sealed. What makes Scotch® Tough Grip Moving Tape so tough is its unique and strong hot melt adhesive-when the box is closed, it stays closed. As tough as it is, it slides off the roll smoothly, quietly and easily-a nice touch for a hard day of packing and moving. When you’ve got to get a grip on a big, heavyweight moving job-get a grip on Scotch® Tough Grip Moving Packaging Tape.Package Includes: (1) Dispenser
Additional information
| Weight | 0.5100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.25 × 4.25 × 6.00 in |
| Package Includes | (1) Dispenser |
| Length | 54.6 yds |
| Size | 1.88" x 54.6 yds |
| Dispenser Included | Yes |
| Width | 1.88" |
| Global Product Type | Packaging Tape |
| Adhesive Material | Hot Melt Synthetic Rubber |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Clear |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | Clear |
| Tensile Strength | 46 lb/in |
| Backing Material | Plastic |
| Thickness | 3.1 mil |
| Special Features | With Dispenser |
| Grade | Medium-Duty |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Core Size | 3" |
| UPC | 076308910938 |
| MPN | 3500-RD |
| Brand | Scotch® |



















Reviews
There are no reviews yet.