TORK Main Street Household Roll Towels – 2 Ply – 11″ x 63 ft – 84 Sheets/Roll – 4.40″ Roll Diameter – Fiber – Perforated, Strong, Absorbent, Soft, Embossed – For General Purpose – 30 / Carton
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Fold Size | 7.56" x 10.98" |
| Full Size | 11" x 63 ft |
| Sheets Per Roll | 84 |
| Product Material | Fiber |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Recycled Content | 0100-01-01T05:50:36.000Z |
| Post Consumer Waste% | 2000-01-01T06:00:00.000Z |
| Assembly Required | No |
| Brand Name | TORK |
| Features | Embossed |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Main Street Household Roll Towels |
| Application/Usage | General Purpose |
| Manufacturer Part Number | HB1990A |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Roll towels feature a high-bulk, two-ply construction to maximize absorbency and offer superior spill-holding power to minimize usage. Strong, soft towels hold together even on the toughest jobs to efficiently clean and wipe all surfaces. Eco-friendly design is made from a high percentage of post-consumer fiber to provide environmental benefits and help you create a positive image.</p> |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Recommended Use | Spill Remover |
| Maximum Roll Diameter | 4.40" |









