TORK Hand Towel Roll Natural White H71 – Tork Hand Towel Roll, Natural White, Universal, H71, Large, 100% Recycled, 1-Ply, White, 6 Rolls x 800 ft, 7171400
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Paper Towel |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Green Seal |
| Compatible Dispenser | <p><b>Tork H71 Hand Towel Dispensers:</b></p> <ul> <li>771728</li> <li>772728</li> <li>77179</li> </ul> |
| Product Color | Natural White |
| Product Material | Paper |
| Country Of Origin | United States |
| Core Diameter | 1.93" |
| Number Of Plys | 1 |
| Recycled | Yes |
| Width | 7.5" |
| Brand Name | TORK |
| Features | Tri-fold |
| Length | 800 ft |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Paper Hand Towel Roll Natural White H71 |
| Application/Usage | Multipurpose |
| Manufacturer Part Number | 7171400 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Universal Roll Towels are soft, strong and highly absorbent, offering the perfect combination of quality, performance and value. Embossing enhances hand feel and maximum absorbency for fewer towels used per hand dry. Roll towel performance provides source reduction and less packaging. Long-lasting rolls minimize maintenance costs while maximizing service. Towels are made with a high percentage of recycled fiber. Towels fit Tork Electronic Hand Towel Roll Dispensers and Mechanical Hand Towel Roll Dispensers. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1070289568.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 6 Roll |
| Maximum Roll Diameter | 7.80" |
| Weight (Approximate) | 4 lb |
















