Tork Advanced Facial Tissue Flat Box – Tork Advanced Facial Tissue Flat Box White, Soft, 2-ply, 30 x 100 tissues, TF6810
Additional information
| Brand | Essity Hygiene and Health AB |
|---|---|
| Product Type | Facial Tissue |
| Container Type | Box |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
| Fold Size | 7.88" x 4.10" |
| Full Size | 7.88" x 8.20" |
| Quantity Per Container | 100 |
| Quality Level | Advanced |
| Product Color | White |
| Product Material | Fiber |
| Country Of Origin | United States |
| Number Of Plys | 2 |
| Recycled | Yes |
| Brand Name | TORK |
| Features | Absorbent |
| Manufacturer | Essity Hygiene and Health AB |
| Product Name | Advanced Facial Tissue Flat Box White |
| Application/Usage | Face |
| Manufacturer Part Number | TF6810 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | Advanced Facial Tissue is an extra-soft and absorbent, two-ply facial tissue that offers the right combination of performance and value. The flat box style is ideal for the vanity or in-wall dispensers. Soft protective, poly shield opening protects the tissues and provides easy, one-at-a-time dispensing while reducing lint. This tissue delivers everyday quality you can depend on. Tissue is made from recycled materials and is EcoLogo certified. <p><a id="gfk-spex-minisite" rel="nofollow" href="javascript:void(0)" onclick="javascript:window.open('//content.etilize.com/mini-site/en_us/1068429731.html', '_blank', 'height=800, width=780, resizable=yes, scrollbars=yes, toolbar=no, menubar=no, location=no, directories=no, status=no'), return false, ">More from the Manufacturer</a></p> |
| Packaged Quantity | 30 / Carton |
| Additional Information | Soft protective poly shield opening protects the tissues and provides easy, one-at-a-time dispensing while reducing lint. |
| Weight (Approximate) | 4.21 oz |











