Top Tab File Folders with Antimicrobial Product Protection, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Legal, 0.75″ Expansion, Manila, 100/Box
Login to View Prices
Product treated to resist the growth of bacteria, mold and mildew that can cause stains, odors and product deterioration. These single-ply folders are an ideal way to store your low activity files. An ideal product for long-term storage. Features 1/3-cut tabs in assorted positions. Made of 11 point manila paper stock with antimicrobial product protection. Scored for 0.75″ expansion. Acid free.
Additional information
| Weight | 9.2450 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.81 × 10.38 × 2.31 in |
| File Folder Width | 14.63" |
| File Folder Height | 9.5" |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Size Type | Legal |
| File Folder Color | Manila |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Disclaimer Statement | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 086486153386 |
| MPN | 15338 |
| Brand | Smead |















Reviews
There are no reviews yet.