Top Tab File Folders, 1/3-Cut Tabs: Assorted, Letter Size, 0.75″ Expansion, Manila, 50/Box
Login to View Prices
Classic folder constructed to perform in busy offices. Bottom is triple-scored for no-sag expansion. Undercut at tabs for increased indexing area offering plenty of space for more detailed or larger labeling.
Additional information
| Weight | 2.8660 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.83 × 1.18 × 9.53 in |
| File Tab Style | Top Tab |
| File Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Manila |
| File Folder Expansion | 0.75" |
| File Tab Color | Manila |
| File Folder Color | Manila |
| Global Product Type | Top Tab File Folders |
| File Folder Size Type | Letter |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| File Tab Material | 11-pt Manila |
| File Folder Material | 11-pt Manila |
| Total Recycled Content Perc | 10% |
| Post-Consumer Recycled Cont | 10% |
| File Tab Position | Assorted |
| File Folder Width | 9" |
| File Folder Height | 11.7" |
| UPC | 087547979297 |
| MPN | UNV18104 |
| Brand | Universal® |












Reviews
There are no reviews yet.