Top Tab Classification Folders, 1″ Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Light Blue Exterior, 25/Box
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
UNV10415
Categories: Folders, SCHOOL SUPPLIES
Standard top tab format for easy integration into most filing systems. Heavy-duty pressboard covers and reinforced, tear-resistant expansion gussets provide long-lasting durability, even for the most frequently referenced materials. Prong-style, metal document fasteners help you ensure your file’s contents remain contained.
Additional information
| Weight | 4.7400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.93 × 9.88 × 3.15 in |
| Max Folder Expansion | 1" |
| Total Number of Dividers | 0 |
| Total Number of Fasteners | 2 |
| Cover Color | Light Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 60% |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Folder Size | Letter |
| Cover Fasteners | 2 |
| Cover Fastener Capacity | 2" |
| Cover Material | 25-pt Pressboard |
| Divider Tab Style | Top Tab |
| Global Product Type | Top Tab Classification Folders |
| Cover Tab Style | Top Tab |
| Divider Tab Cut | 1/3-Cut |
| Cover Tab Position | Assorted |
| Cover Tab Cut | 1/3-Cut |
| Color Family | Blue |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| UPC | 087547979372 |
| MPN | UNV10415 |
| Brand | Universal® |
Be the first to review “Top Tab Classification Folders, 1″ Expansion, 2 Fasteners, Letter Size, Light Blue Exterior, 25/Box” Cancel reply













Reviews
There are no reviews yet.