TOOLBOX Blue Shop Towels, 1-Ply, 11 x 9.4, Blue, 55 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton
Login to View Prices
126 in stock
SKU:
SLR54400
Categories: Janitorial & Sanitation, Towels, Tissues & Dispensers
Tame the toughest grime with TOOLBOX® Shop Towels. These strong blue shop towels handle grease, oil, and whatever else your shop, garage, or home throws at them. TOOLBOX® shop towels stay strong, even when wet.
Additional information
| Weight | 21.9000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22.82 × 13.82 × 22.76 in |
| Roll Length | 43 ft |
| Application | Wiping |
| Number of Towels/Wipes Per | 55 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Scent | Unscented |
| Dirt Types | Water |
| Compliance Standards | LEED Applicable |
| Ship Class Code | C |
| Length | 9.4" |
| Global Product Type | Shop Towels and Rags |
| Product Packaging | Roll |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 60% |
| Material(s) | Paper |
| Applicable Material | Wood |
| Diameter | 4.25" |
| Total Recycled Content Perc | 60% |
| Core Size | 2" |
| Number of Plies | 1 |
| Towel/Wipe Type | Hardwound Roll Towel |
| Width | 11" |
| Color(s) | Blue |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| UPC | 660708544000 |
| MPN | 54400 |
| Brand | Sellars® |
Be the first to review “TOOLBOX Blue Shop Towels, 1-Ply, 11 x 9.4, Blue, 55 Sheets/Roll, 30 Rolls/Carton” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.