It’s no wonder Heinz Tomato Ketchup is a favorite. Only the firmest, juiciest, freshest tomatoes make it into the bottle. Every tomato in every bottle of Heinz Ketchup comes from Heinz seeds and is grown by known and trusted farmers.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 8.8500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.00 × 5.50 × 9.50 in |
| Non-GMO | No |
| Kosher | No |
| Ship Class Code | V |
| Product Packaging | Bottle |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Contains Wheat | No |
| Contains Sesame | No |
| Contains Soy | No |
| Contains Crustacean/Shellfi | No |
| Contains Fish | No |
| Contains Nuts | No |
| Contains Dairy | No |
| Contains Eggs | No |
| Global Product Type | Condiments |
| Vegan | Yes |
| Gluten Free | Yes |
| Sugar Free | No |
| Capacity (Weight) | 44 oz |
| Food Type | Ketchup |
| Flavor | Ketchup |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 013000002523 |
| MPN | 1300000252 |
| Brand | Heinz |











Reviews
There are no reviews yet.