Tippi Micro-Gel Fingertip Grips, Size 5, Small, Assorted, 10/Pack
Login to View Prices
477 in stock
SKU:
LEE61050
Categories: General Office Accessories, Office
Maximize your productivity with Tippi Micro Gel Grips. Our ergonomic finger grips increase efficiency when handling papers and other daily tasks. The gel grips are designed to permit better grip-ability. Tippi grips will boost your hand’s ability to perform everyday tasks while reducing stress to its muscles and joints.
Additional information
| Weight | 0.1000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.25 × 2.63 × 1.50 in |
| Color(s) | Assorted |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Assortment | Red |
| Open End Inside Diameter | 0.63" |
| Size Group | Small |
| Global Product Type | Ventilated Fingertip Pads |
| Material(s) | Thermoplastic Elastomers(TPE) |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 084417610502 |
| MPN | 61050 |
| Brand | LEE |
Be the first to review “Tippi Micro-Gel Fingertip Grips, Size 5, Small, Assorted, 10/Pack” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.