TI-84Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD
Login to View Prices
3373 in stock
SKU:
TEXTI84PLUS
Categories: Calculators, Technology
Preloaded with software, including Cabri Jr. interactive geometry software. Up to ten graphing functions defined, saved, graphed and analyzed at one time. Advanced functions accessed through pull-down display menus. Horizontal and vertical split screen options. I/O port for communication with other TI products.Package Includes: Batteries; Hard-Slide Case; USB Cable
Additional information
| Weight | 0.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.50 × 7.50 × 2.10 in |
| Time-Value-of-Money | Yes |
| Probability (Random Number) | No |
| Hyperbolic Functions | Yes |
| Variable Regression | No |
| Variable Statistics | Two |
| Simultaneous Equations | Yes |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Markup/Down Key | Yes |
| Linear Regression | No |
| Double Zero Key | No |
| Grand Total Key | No |
| Entry Logic | Algebraic |
| Equation Editor | Yes |
| Graphing Functions | Zoom |
| Square Root Key | No |
| Time/Date | Yes |
| Levels of Parentheses | Unlimited |
| Hypothesis Testing | Yes |
| Calculators Display Type | LCD |
| Interest Rate Conversion | Yes |
| Bond Calculations | No |
| Backspace Key | No |
| Amortization | Yes |
| Confidence Interval Calcula | Yes |
| Fraction Calculations | No |
| Fraction/Decimal Conversion | No |
| Percent Key(s) | No |
| Metric Conversion | No |
| Decimal Function | No |
| +/- Switch Key | No |
| Package Includes | USB Cable |
| Display Notation | Graphic |
| Global Product Type | Graphing Calculators |
| Power Source(s) | Battery |
| Ship Class Code | J |
| Number of Display Digits | 10 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Batteries | AAA |
| Matrices | Yes |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Logical (Boolean) Operation | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Polar-Rectangular Conversio | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Item Count Function | No |
| Base Number Calculations | Yes |
| Complex Number Calculations | Yes |
| Cash Flow Calculations | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Size | 3.38 x 7.5 |
| Programming Steps | Subroutines |
| Case | Hard Slide Case |
| Calculators Memory | 480KB Flash ROM |
| I/O Port | Yes |
| Display Characters Height | 3.8 mm |
| Display Characters x Displa | 16 x 8 |
| Display Window Resolution | 96 x 64 |
| Higher Mathematical Functio | Polynomial Equations |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033317192120 |
| MPN | 84PL/TBL/1L1/A |
| Brand | Texas Instruments |
Be the first to review “TI-84Plus Programmable Graphing Calculator, 10-Digit LCD” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.