Performs basic scientific and trigonometric functions. Ideal for general math, pre-algebra, algebra 1 and 2, trigonometry and biology. Features conversions and fraction calculations.Package Includes: Batteries; Hard-Shell Case
Additional information
| Weight | 0.3760 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.75 × 6.75 × 0.82 in |
| Logical (Boolean) Operation | No |
| Probability (Random Number) | No |
| Simultaneous Equations | No |
| Variable Regression | No |
| Trig/Log Functions | Yes |
| Base Number Calculations | No |
| Complex Number Calculations | No |
| Linear Regression | No |
| Fraction/Decimal Conversion | Yes |
| Double Zero Key | No |
| Grand Total Key | No |
| Entry Logic | Algebraic |
| Display Notation | Numeric |
| Fraction Calculations | Yes |
| Calculators Display Type | LCD |
| Matrices | No |
| Bond Calculations | No |
| Hyperbolic Functions | No |
| Global Product Type | Scientific Calculators |
| Percent Key(s) | No |
| Equation Editor | No |
| Metric Conversion | No |
| Decimal Function | No |
| Power Source(s) | Battery |
| Ship Class Code | J |
| Number of Display Digits | 10 |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Replacement Batteries | Silver Oxide |
| Package Includes | Hard-Shell Case |
| Size | 3.13 x 6 |
| Time-Value-of-Money | No |
| Time/Date | No |
| Levels of Parentheses | 10 |
| Display Characters Height | 8.3 mm |
| Calculators Memory | 1 |
| Percent Add-On/Discount | No |
| Markup/Down Key | No |
| Square Root Key | Yes |
| Tax Calculation | No |
| Polar-Rectangular Conversio | Yes |
| Depreciation Calculations | No |
| Hypothesis Testing | No |
| Cost/Sell/Margin | No |
| Date Calculations | No |
| Loan Calculation | No |
| Interest Rate Conversion | No |
| Item Count Function | No |
| Amortization | No |
| Backspace Key | Yes |
| Confidence Interval Calcula | No |
| Case | Hard Case |
| +/- Switch Key | Yes |
| Currency Exchange Function | No |
| Variable Statistics | One |
| Display Characters x Displa | 10 x 1 |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 033317029990 |
| MPN | 30XA/TBL/1L1/H |
| Brand | Texas Instruments |













Reviews
There are no reviews yet.