The Merriam-Webster Dictionary, Revised Edition, Paperback, 960 Pages
Login to View Prices
The newest edition of America’s best-selling dictionary covers core vocabulary with new words added from a variety of fields. More than 75,000 definitions, overall, with 8,000 usage examples help to aid understanding, and each word entry includes its phonetic pronunciation, linguistic origin and a list synonyms. Special sections on Foreign Words & Phrases and Geographical Names along with a variety of useful tables make this dictionary ideal for both students and professionals.
Additional information
| Weight | 0.8000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.75 × 1.50 × 4.13 in |
| Height | 6.75" |
| Ship Class Code | M |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Edition | Revised Edition |
| Width | 4.19" |
| Number of Pages | 960 Pages |
| Depth | 1.75" |
| Global Product Type | Dictionaries |
| Reference Book Type | Dictionary |
| Binding | Paperback |
| Subjects | Language Arts |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 50091141980561 |
| MPN | MER295-2 |
| Brand | Merriam Webster® |











Reviews
There are no reviews yet.