“The Legal Pad” Ruled Perforated Pads, Wide/Legal Rule, 50 White 8.5 x 14 Sheets, Dozen
Login to View Prices
TOPS The Legal Pad Writing Pads offer the ultimate value in reliable everyday legal pads for home or office. The classic format long preferred by attorneys and professionals gives you quick access to notes and lists. Smooth perforated sheets detach easily for a tidy, organized notebook.
Additional information
| Weight | 6.6390 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.90 × 8.50 × 2.60 in |
| Sheet Basis Weight (lb) | 15 lb Bond |
| Sheet-Ruling Color | Blue |
| Note-Rule Lines per Sheet | 36 |
| Pad Length | 14" |
| Sheet Size (Bound-Side Firs | 8.5 x 14 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Color Family | White |
| Number of Subjects/Sections | 1 |
| Number of Section Dividers | 0 |
| Pocket-Sized Indicator | N |
| Pad-Binding Edge | Top |
| Sheet Color | White |
| Sheet Perforation Details | Letr-Trim® Perforation |
| Back-Cover Material | 28-pt. Chipboard |
| Pad-Spine Width | 8.5" |
| Pad-Binding Type | Taped |
| Sheet Rule/Format Type | Wide/Legal Rule |
| Sheet Ruling Size | 11/32" |
| Sheets per Pad | 50 |
| Global Product Type | General Purpose Pads |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 025932757310 |
| MPN | 7573 |
| Brand | TOPS™ |

















Reviews
There are no reviews yet.