“The Legal Pad” Ruled Perforated Pads, Wide/Legal Rule, 50 Canary-Yellow 8.5 x 11 Sheets, 3/Pack
Login to View Prices
TOPS Legal Ruled Writing Pads – 50 Sheets – Stitched – Legal Ruled – 0.34″ Ruled – Ruled Margin – 16 lb Basis Weight – 8 1/2″ x 11 3/4″ – 0.60″ x 11.8″ x 8.5″ – Canary Paper – Perforated, Chipboard Backing, Perforated, Acid-free, Sturdy Back, Heavyweight – 3 / Pack
Additional information
| Weight | 1.4000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.75 × 8.50 × 0.60 in |
| Attribute16Name | 0.60" |
| Attribute1Name | Legal Pad |
| Brand Name | Attribute18Value |
| Attribute64Name | Attribute64Value |
| Attribute62Name | Attribute62Value |
| Features | Heavyweight |
| Attribute12Name | United States |
| Attribute4Name | Attribute4Value |
| Margin Rule Type | Attribute9Value |
| Attribute20Name | 8.5" |
| Manufacturer | TOPS Products |
| Front Ruling Type | Attribute7Value |
| Attribute25Name | |
| Margin Left Space | Attribute10Value |
| Attribute11Name | Top |
| Attribute17Name | 11.8" |
| Attribute23Name | The Legal Pad |
| Number of Sheets | 50 |
| Attribute24Name | 75327 |
| Attribute26Name | <p>Quality writing pads feature stitched binding at the top and a sturdy, 30 point chipboard backer for writing when away from your desk. Letr-Trim perforation at the top allows clean and easy sheet removal. Each pad contains 50 sheets of 16 lb. canary paper. Each heavyweight sheet is legal/wide-ruled with 11/32" line spacings and a 1-1/4" left margin.</p> |
| Attribute3Name | Canary |
| Single Line Margin | Attribute8Value |
| Attribute13Name | Stitched |
| Attribute22Name | Legal Ruled Writing Pads |
| Attribute2Name | 8 1/2" x 11 3/4" |
| Front Lines Space | 0.34" |
| Attribute14Name | No |
| Attribute27Name | 3 / Pack |
| Attribute15Name | No |
| UPC | 025932753237 |
| MPN | 75327 |
| Brand | TOPS Products |

















Reviews
There are no reviews yet.