Tea K-Cups, English Breakfast. 0.11, 24/Box
Login to View Prices
883 in stock
SKU:
TWGTNA85780
Categories: Beverages & Beverage Dispensers, Food Service
Tasty tea in convenient K-Cups® delivers consistent quality with the perfect water to tea ratio for optimal balance of flavor and aroma. Brews in less than a minute. Easy to use K-Cups® are designed for use with the Keurig® K-Cup® brewing system.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 0.3680 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.81 × 6.11 × 4.41 in |
| Compliance Standards | Kosher Certified |
| Ship Class Code | N |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| For Use With | Keurig® K-Cup® System |
| Product Packaging | K-Cup® |
| Kosher | Yes |
| Global Product Type | Tea K-Cups |
| Capacity (Weight) | 0.11 oz |
| Special Features | English Breakfast— Tea from Kenya provides the briskness and coppery-red color while Assam gives full-body and flavor complemented by softer teas from other regions. |
| Flavor | English Breakfast |
| Beverage Type | Black Tea |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 070177858070 |
| MPN | TNA85780 |
| Brand | TWININGS® |
Be the first to review “Tea K-Cups, English Breakfast. 0.11, 24/Box” Cancel reply



















Reviews
There are no reviews yet.