Tatco STOP / SLOW 2-sided Handheld Sign – 1 Each – STOP/SLOW Print/Message – 0.2″ Width x 18″ Height – Weather Proof, Long Lasting, Comfortable Grip, Lightweight, Handheld – Hardboard, Wood – Multicolor
Additional information
| Brand | Tatco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Information Sign |
| Product Color | Multicolor |
| Double Sided | Yes |
| Product Material | Wood |
| Country Of Origin | United States |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 18" |
| Width | 0.2" |
| Brand Name | Tatco |
| Features | Handheld |
| Length | 18" |
| Manufacturer | Tatco Products, Inc |
| Product Name | STOP / SLOW 2-sided Handheld Sign |
| Application/Usage | Construction |
| Manufacturer Part Number | 17530 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Directional, handheld sign lets you easily control traffic with a large "STOP" one side and "SLOW" in the same large size on the reverse side. It is ideal for road construction and other traffic safety situation. Handheld Stop/Slow Sign is made of weatherproof, hardboard construction for lasting use. The 10" wooden handle provides a comfortable grip to hold for long periods. Lightweight design is easy to hold to reduce fatigue. Included hardware allows quick, simple handle assembly.</p> |
| Material Details | Wood Handle |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Package Contents | <ul> <li>STOP / SLOW 2-sided Handheld Sign</li> <li>Hardware</li> </ul> |












