Tatco Energy Saver Heating Panel – Electric – Electric – 200 W – 200 W – 1.80 A – Wall Mount – Black
Additional information
| Brand | Tatco Products, Inc |
|---|---|
| Product Type | Convection Heater |
| Fuel Type | Electric |
| Maximum Heat Power | 200 W |
| Product Color | Black |
| Country Of Origin | China |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-12-01T06:00:00.000Z |
| Width | 0.5" |
| Brand Name | Tatco |
| Form Factor | Wall Mount |
| Input Current | 1.80 A |
| Length | 18.8" |
| Manufacturer | Tatco Products, Inc |
| Product Name | Energy Saver Heating Panel |
| Power Consumption | 200 W |
| Manufacturer Part Number | 39100 |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Heating panel provides gentle direct heat for cold feet and legs using a fraction of the energy of most space heaters. Design with 200 watts and 1.8 amps allows several workers to have a personal leg warmer without threat of blown circuits. Lack of hot surface minimizes chance for burns or fire. Heating panel presents no risk of carbon monoxide poisoning. Controls include an on/off switch. Plug into an AC outlet with the 6' cord. Heating panel includes a handy stand. ETL approved panel may be wall-mounted.</p> |
| Power Source | Electric |
| Package Contents | <ul> <li>Energy Saver Heating Panel</li> <li>1 x Handy Stand</li> </ul> |











