Targus Universal USB-C DV4K Docking Station with 65W Power Delivery
Login to View Prices
2 in stock
Create a convenient, productive workstation with the Universal USB-C DV4K Docking Station with 65W Power Delivery. Sleek and powerful this dock packs the necessary ports and power you need in one dock. Designed to support a wide variety of laptop brands and operating systems, including Windows, MacOS, Ubuntu, Android and Chrome.
Enjoy crisp, clear 4K video while supporting a connection up to two monitors. With two HDMI 2.0 ports, you’re able to support two monitors (3840×2160 p60). Plus connect all your favorite accessories with a combination of USB-A (3x USB 3.2 Gen 1 Type-A ports) and USB-C (1x 3.2 Gen 1 Type-C), plus Ethernet and audio ports.
Designed for the modern workstation, the dock comes equipped with a VESA bracket mounting provision, which allows for use of the Targus VESA Mount Bracket (ACX003GLZ – sold separately) to hold your dock behind your display for even greater space savings.
Supports Two HDMI Monitors
Access the latest display technology with two HDMI 2.0 ports that creates a rich, ultra high-definition viewing experience.
Onboard USB 3.2 for Advanced Peripherals and Charging
Three USB 3.2 Gen 1 Type-A ports and 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C port make it simple to add the latest keyboards, exterior hard drives, and other peripherals to customize the workspace experience.
Innovative Design
Compact and sleek, this dock is a sure fit for shrinking desktops and tight spaces. The dock is also equipped with a VESA bracket mounting provision, which allows for use of the Targus VESA Mount Bracket (ACX003GLZ – sold separately) to hold your dock behind your display for even greater space savings.
- Integrated lock slot accommodates standard security locks to safeguard equipment
- 1 3.5mm combo Audio In/Out port
- 1 Gigabit Ethernet port
- 3 USB 3.2 Gen 1 Type-A downstream facing ports
- 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C downstream facing port
- 1M USB-C detachable host cable (C/M to C/M) with (C/F to A/M) tethered adapter
- 100WAC Power Adapter
- 1 USB 3.2 Gen 1 Type-C upstream facing port
- Power Delivery 3.0 up to 65WDC
- Supports single 5K and dual 4K UHD @ 60 Hz video via two HDMI 2.0 ports
Additional information
| Weight | 1.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 1.13 in |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Headphone/Microphone Combo | Yes |
| Number of USB Type-A Ports | 3 |
| HDMI Version | 2.0 |
| Connectivity Technology | Wired |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Operating System Supported | Windows,macOS,ChromeOS,Linux,Android |
| Package Contents | <ul> <li>Universal USB-C DV4K Docking Station with 65W Power Delivery</li> <li>Cable</li> <li>Quick Start Guide</li> <li>Adapter</li> <li>USB-A to USB-C Tether with 1m USB-C M-M Cable</li> </ul> |
| Product Model | DOCK310 |
| USB Type-A | Yes |
| Ethernet Technology | Gigabit Ethernet |
| Product Type | Docking Station |
| Screen Mode Supported | 4K,5K |
| Manufacturer Website Addres | |
| TAA Compliant | No |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Number of Displays Supporte | 2 |
| HDMI | Yes |
| Host Interface | USB Type C,USB Type A |
| Network (RJ-45) | Yes |
| Maximum Power Supply Wattag | 100 W |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Supported Resolutions | 3840 x 2160,5120 x 2880 |
| Number of USB 3.2 Gen 1 Typ | 3 |
| USB Type-C | Yes |
| Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | DOCK315USZ |
| Brand | Targus |





















Reviews
There are no reviews yet.