This stylus makes it easy to take notes, draw or simply turn a page. Durable rubber tip won’t scratch the screen of your device and allows you to type accurately and comfortably. The stylus engages directly with your touch-screen device without power to operate right out of the box. Stylus is designed for use with all devices with a touch screen.
- Works on all capacitive touch surfaces; use with Samsung Galaxy, iPad, iPod Touch, iPhone and other
- Allows users to type accurately and comfortably; use to take notes, draw or turn a page; soft, durable rubber tip
Additional information
| Weight | 0.6400 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.30 × 0.30 in |
| Length | 5.3" |
| Product Type | Stylus |
| Device Supported | Tablet,Notebook |
| Compatibility | <ul> <li>Samsung Galaxy</li> <li>iPad, iPod Touch, iPhone </li> </ul> |
| Product Model | AMM01TBUS |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Color Family | Black |
| Country of Origin | Taiwan |
| Packaged Quantity | 1 |
| Product Color | Black |
| UPC | 0 |
| MPN | AMM01TBUS |
| Brand | Targus |













Reviews
There are no reviews yet.