Targus Mobile Elite TBB617GL Carrying Case (Backpack) for 15″ to 16″ Notebook – Black – TAA Compliant
- SKU: SY6365434
Protective and versatile, the Targus® 15-16″ Mobile Elite Checkpoint-Friendly Backpack safeguards your laptop with the patented SafePort® Sling Protection System, has organized storage for gear, and helps you fly through airport security.
- Patented checkpoint-friendly for easy airport screening
- Dedicated laptop compartment with SafePort® Sling Protection System
- Soft-lined eyewear and valuables pocket
- Two side, zippered water bottle pockets
- Multiple interior and exterior pockets
- Front workstation with key fob
- Easy-access front pocket
- Spacious main compartment with lockable zippers
- Comfortable, top grab handle
- Breathable air mesh back and shoulder straps
Additional information
| Weight | 2.3200 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.70 × 7.00 × 18.30 in |
| Minimum Screen Size Support | 15" |
| Carrying Options | Shoulder Strap,Trolley Strap,Handle |
| Closure Type | Zipper |
| Product Line | Mobile Elite |
| Product Type | Carrying Case |
| Style | Backpack |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Checkpoint Friendly | Yes |
| Protection Level | Better |
| Maximum Screen Size Support | 16" |
| Laptop Compartment | Yes |
| Volume Capacity | 6.87 gal |
| Durability | Water Resistant Bottom,Drop Resistant,Damage Resistant |
| Product Model | TBB617GL |
| Application/Usage | Notebook,Accessories,Smartphone,Tablet |
| Color Family | Black |
| TAA Compliant | Yes |
| Limited Warranty | Lifetime |
| Product Color | Black |
| Country of Origin | China |
| UPC | 0 |
| MPN | TBB617GL |
| Brand | Targus |
Be the first to review “Targus Mobile Elite TBB617GL Carrying Case (Backpack) for 15″ to 16″ Notebook – Black – TAA Compliant” Cancel reply


























Reviews
There are no reviews yet.