The Targus Corporate USB Wired Keyboard and Mouse Bundle combines two workstation-critical items in one convenient package �- the Targus Corporate USB Wired Keyboard (AKB30US) and USB Optical Mouse (AMU81USZ). The keyboard features a standard 108-key QWERTY design that meets corporate IT standards. Its 5′ USB cable delivers quick and easy plug-and-play functionality. The ergonomic, three-button mouse provides comfort and control in an updated, easy-grip design. Its integrated scroll wheel enables fast, easy navigation. And the ambidextrous design enables comfortable use by left- and right-handed users. Like its keyboard counterpart, the mouse offers driver-free plug-and-play ease.
- 1 Year Limited Warranty
- Compatible with Windows® and Mac®
- Lightweight and durable
- Smooth-rolling integrated scroll wheel
- 5′ cable for USB keyboard and 6′ cable for USB mouse
- Standard 104-key QWERTY keyboard and easy-grip mouse
Additional information
| Keyboard/Keypad Host Interf | USB |
|---|---|
| Pointing Device Connectivit | Cable |
| Pointing Device Host Interf | USB |
| Country of Origin | Cambodia |
| Ergonomic Fit | Symmetrical |
| Number of Total Buttons | 3 |
| Pointing Device Weight (App | 3.40 oz |
| Pointing Device Depth | 4.75" |
| Keyboard/Keypad Width | 18" |
| Product Model | BUS0067 |
| Operating System Compatibil | Windows 10,Windows 8.1,Windows 8,Windows 7,Windows Vista,Windows XP,Windows 2000,Mac OS X 10.6 Snow Leopard,Mac OS X 10.12 Sierra |
| Keyboard/Keypad Height | 1.40" |
| Pointing Device Height | 1.50" |
| Number of Keys | 109 |
| Pointing Device Width | 2.94" |
| Keyboard/Keypad Features | Lightweight |
| Keyboard/Keypad Weight (App | 1.50 lb |
| Keyboard/Keypad Depth | 6.50" |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Device Supported | Computer |
| Keyboard/Keypad Type | Keyboard |
| Pointing Device Color | Black |
| Keyboard/Keypad Color | Black |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Platform Supported | PC,Mac |
| Keys Layout | QWERTY |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Keyboard/Keypad Connectivit | Cable |
| UPC | 0 |
| MPN | BUS0067 |
| Brand | Targus |





















Reviews
There are no reviews yet.