Targus ASF141USZ Privacy Screen Filter – TAA Compliant
Login to View Prices
The 4Vu Privacy Screen reduces the viewing angle on your laptop screen, safeguarding information and sensitive data from prying eyes in the office or in public.
- Glossy or matte sides to suit your viewing preferences
- Reusable silicon adhesive strips for quick and easy installation
- Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
- Blocks screen glare for a comfortable viewing experience
- Filters blue light, minimizing eye strain
- Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
Additional information
| Weight | 5.7600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 0.02 × 8.43 in |
| Product Model | ASF141USZ |
| Product Type | Privacy Screen Filter |
| Device Supported | Notebook |
| Display Type Supported | LCD |
| Aspect Ratio | 4:3 |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Compatibility | 14.1 Laptops |
| Display Size Supported | 14.1" |
| Limited Warranty | 2 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | ASF141USZ |
| Brand | Targus |























Reviews
There are no reviews yet.