Targus 14″ Laptop Privacy Screen (16:9) – TAA Compliant
Login to View Prices
26 in stock
SKU:
IMSRD4843
Categories: Accessories, Screens & Filters
The 4Vu Privacy Screen reduces the viewing angle on your laptop screen, safeguarding information and sensitive data from prying eyes in the office or in public.
- Glossy or matte sides to suit your viewing preferences
- Reusable silicon adhesive strips for quick and easy installation
- Over 12% brighter than competitive solutions for greater clarity and visibility
- Filters blue light, minimizing eye strain
- Blocks screen glare for a comfortable viewing experience
- Protects private information with constrained viewing angles to 30° from either side
Additional information
| Weight | 5.7600 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 0.02 × 6.87 in |
| Device Supported | Notebook |
| Anti-glare | Yes |
| Display Type Supported | LCD |
| Display Size Supported | 14" |
| Product Model | ASF14W9USZ |
| Product Type | Privacy Screen Protector |
| Package Contents | <ul><li>14" Laptop Privacy Screen (16:9)</li><li>Tab Guides</li><li>Adhesive Strips</li></ul> |
| Compatibility | 14.0 Laptops |
| Manufacturer Website Addres | |
| Manufacturer | Targus Group International |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Country of Origin | Taiwan |
| Limited Warranty | 2 Year |
| UPC | 0 |
| MPN | ASF14W9USZ |
| Brand | Targus |
Be the first to review “Targus 14″ Laptop Privacy Screen (16:9) – TAA Compliant” Cancel reply












Reviews
There are no reviews yet.