Tall Storage Cabinet, Five Shelves: One Fixed, Four Adjustable, 30″ x 20.25″ x 72″, Gray
Login to View Prices
Out of stock
Though designed for janitorial supplies, the Suncast Commercial® Tall Storage Cabinet is the perfect storage solution for just about any storage application. State of the art, blow-molded resin achieves greater strength and durability than most alternatives, while providing heavy-duty protection against scratches, dents and oxidation-related corrosion. Quick and easy to assemble with minimal tools required, one fixed bottom shelf and several adjustable shelves deliver setup flexibility. Each metal-reinforced adjustable shelf can also support up to 200 lb without bending under the load. For added convenience, the right-hand door features sliding latches at top and bottom, allowing the user to fix it in a closed position when desired.
Additional information
| Weight | 63.3000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 72.88 × 36.00 × 7.50 in |
| Ship Class Code | F |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Special Features | Five Shelves—One fixed and four adjustable. |
| Interior Volume Capacity | 18.77 cu ft |
| Material(s) | Blow-Molded Resin |
| Number of Compartments | 5 |
| Edge Detail Profile | Rounded |
| Maximum Weight Capacity | 1,000 lb |
| Shelf Capacity (Weight) | 200 lb |
| Number of Shelves | 5 |
| Overall Height | 72" |
| Door Quantity | 2 |
| Overall Width | 30" |
| Overall Depth | 20.25" |
| Top Thickness | 1.45" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Global Product Type | Janitorial Closet Cabinets |
| UPC | 044365050041 |
| MPN | BMCCPD7204 |
| Brand | Suncast Commercial® |













Reviews
There are no reviews yet.