T9 Circline Garage and Basement Fluorescent Bulb, 22 W, Cool White
Login to View Prices
Illuminate your home with an attractive cool, white light. Fluorescent bulb is perfect for illuminating large spaces. Its wide diameter casts a broad circle of light, providing a wide circle of illumination for darkened spaces, like garages and basements. Long-lasting bulb provides 5.5 years of light.
Additional information
| Weight | 0.4300 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.60 × 9.50 × 1.50 in |
| Bulb/Tube | Tube |
| Appearance | Cool White |
| Model Name/Number | T9 |
| Rated Life | 12,000 h |
| Size | 8" dia x 1.13" |
| Industry Standard Number | FC8T9/CW |
| Bulb/Tube Technology | Fluorescent |
| Bulb/Tube Type | T9 |
| Global Product Type | Fluorescent Tube Light Bulbs |
| Power | 22 W |
| Application | Circline |
| Brightness | 1,100 lm |
| Bulb Shape | Circular Tube |
| Ship Class Code | F |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Diameter | 1.13" |
| Voltage | 120 V |
| Energy Saver | No |
| Length | 8" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 043168980388 |
| MPN | 33774 |
| Brand | GE |










Reviews
There are no reviews yet.