Swing Arm Metal Floor Lamp, 64.96″ to 72″ Tall, Black Base, Black Metal Shade
Login to View Prices
Out of stock
SKU:
BOSVLF100F
Categories: Furniture, Room Accessories
This Bostitch Swing Arm Floor Lamp takes floor lamps to new heights. Featuring a 72-inch height, this floor lamp is perfect for home, home office, living rooms and communal office space. Easily raise and adjust the moveable multi-joint arm to control the flicker-free light zone that is produced by the bright 9W LED light bulb.Note: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 11.7000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.00 × 9.60 × 5.70 in |
| Cord Length | 1.8 ft |
| Base Diameter | 8.66" |
| Height | 64.96" to 72" |
| Ship Class Code | V |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Base Color | Black |
| Light Type | LED |
| Global Product Type | Floor Lamps |
| Bulb Included | Yes |
| Plug Type | 2 Prong |
| Lamp Shade Material | Metal |
| Width | 8.66" |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Bulb Wattage | 9 W |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Switch Type | Barrel Knob |
| Bulb Size | A19 |
| Neck Type | Multi-pivot |
| Lamp Shade Color | Black |
| UPC | 842048033936 |
| MPN | VLF100F |
| Brand | Bostitch® |
Be the first to review “Swing Arm Metal Floor Lamp, 64.96″ to 72″ Tall, Black Base, Black Metal Shade” Cancel reply















Reviews
There are no reviews yet.