SureColor T5770DM 36″ Large-Format Multifunction CAD/Technical Printer
Login to View Prices
Out of stock
Epson delivers a first-of-its-kind design that redefines innovation, speed and versatility for its class: the all-in-one SureColor T5770DM. This multifunction printer features an integrated 36″ wide dual-light scanner that enables both high-speed scanning, at up to 10″ per second (black-and-white) and 4.5″ per second (color) and copying for documents up to 36″ wide. What’s more, there is no additional footprint vs. single-function T5770 Series printers. The scanner’s dual light source reduces the appearance of wrinkles on the original document, and predefined modes help optimize scan quality based on image type. With a compact design that includes full front operation, the T5770DM fits where other printers don’t.Package Includes: Full Set of Ink Cartridges; Maintenance Box; Borderless Maintenance Box; (2) Roll Media Adapters; Start Here Poster; AC Power CableNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 440.9500 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 85.00 × 70.00 × 28.50 in |
| Ship Class Code | H |
| Printing Type | Wide Format Inkjet |
| Global Product Type | Wide Format Inkjet Printers |
| Compliance Standards | Energy Star Rated |
| Network Capable | Yes |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Maximum Paper Size | 36" x 298 ft |
| Model Name/Number | SureColor T5770DM |
| Wireless Printing | Yes |
| Wide Format Print Width | 36" |
| Width | 65" |
| B&W or Color Output | Color |
| Connector/Port/Interface | Wi-Fi |
| Network Types | 802.11ac Wireless |
| Package Includes | AC Power Cable |
| Print Resolution (Color) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (W | 2400 x 1200 dpi |
| Operating System Compatibil | Windows XP, Server 2003, Vista™, Server 2008, 7, Server 2012, 8, 8,1, 10. Server 2016, Server 2019 |
| Maximum Memory | 3 GB (Scanner) |
| Standard Memory | 3 GB (Scanner) |
| Depth | 33" |
| Height | 39" |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 010343965225 |
| MPN | SCT5770DM |
| Brand | Epson® |


















Reviews
There are no reviews yet.