SureColor F9570 Production Edition 64″ Dye-Sublimation Printer
Login to View Prices
Out of stock
Supercharge your business’s productivity with the high-performance SureColor® F9570. From the #1 dye-sublimation printer brand in North America, this versatile 64″ dye-sublimation transfer printer was designed from the ground up to deliver worry-free reliability in high-volume environments. It features an advanced, user-replaceable 2.6″ Precision Core® Micro TFP® printhead with Nozzle Verification Technology to deliver outstanding-quality prints at high speeds up 1,590 ft/hr. In addition, UltraChrome® DS Ink technology delivers exceptional color saturation and contrast that’s ideal for professional-quality apparel, promotional products, soft signage, décor and more. The SureColor® F9570 is backed by Epson®’s world-class service and support—a high-capacity and hot-swappable Replaceable Ink Pack System, and fleet monitoring with the Epson® Cloud Solution PORT® to help ensure seamless, round-the-clock production.Package Includes: Dryer Unit; Epson Edge Print Pro Software; Ink Supply Unit (Ink Packs Sold Separately); Maintenance Kit; Media Lifter; Power Cords; User Guide; Wiper RollNote: This is a non-returnable item.
Additional information
| Weight | 1116.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 117.00 × 45.00 × 43.00 in |
| Maximum Paper Size | 11.8 x 64 |
| Model Name/Number | SureColor® F9570 |
| Width | 37" |
| Disclaimer Statement | Ink Packs Sold Separately, Required for Printer Setup. |
| Package Includes | Wiper Roll |
| For Use With | Epson® Ultrachrome DS T53K Inks |
| Ship Class Code | H |
| Height | 103" |
| Network Types | 1000Base-T Ethernet |
| PC Free Printing | No |
| Wireless Printing | No |
| Network Capable | Yes |
| Connector/Port/Interface | USB |
| LCD Display (Yes/No) | Yes |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Print Resolution (Color) (W | 600 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Black) (W | 600 x 1200 dpi |
| Printing Type | Dye Sublimation |
| Global Product Type | Dye Sublimation Printers |
| B&W or Color Output | Color |
| Depth | 40" |
| Operating System Compatibil | Windows® 8.1, 10, 11 |
| Network Ready | Yes |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Printers Carriage | Wide |
| UPC | 010343977891 |
| MPN | SCF9570PE |
| Brand | Epson® |














Reviews
There are no reviews yet.