Superior Image Premium Green Edge Sign Holders, 11 x 8.5 Insert, Clear/Green
Login to View Prices
Display your message in style with this premium green-edge sign holder. Sleek design provides a glass-like appearance with smooth, rounded, green-tinted edges that enhance your insert. Lightweight and durable with easy side- and bottom-loading capabilities to quickly change out your sign. Great for displaying high-end signage, awards or certificates. Clear viewing panels from both sides offer full visibility and protects inserts from damage. Accommodates 8.5″ x 11″ inserts.
Additional information
| Weight | 1.1700 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.13 × 9.06 × 3.50 in |
| Loading | Side |
| Global Product Type | Sign Frames & Holders |
| Insert Size | 11 x 8.5 |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Ship Class Code | M |
| Face Color(s) | Clear |
| Orientation | Horizontal |
| Height | 8.75" |
| Frame Material | PMMA |
| Height (Max) | 8.75" |
| Write-On/Wipe Off Surface | Yes |
| Base Material | PMMA |
| Size | 11.06 x 3.34 x 8.75 |
| Width | 11.06" |
| Depth | 3.34" |
| Material(s) | PMMA |
| Shape | Rectangle |
| Frame Color | Clear |
| Placement | Desktop |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| UPC | 079916599182 |
| MPN | 5991890 |
| Brand | deflecto® |



















Reviews
There are no reviews yet.