Style Setter Mediumweight Plastic Spoons, White, 1,000/Carton
Login to View Prices
156 in stock
SKU:
DCCS6BW
Categories: Cutlery, Food Service
This is the ideal cutlery line for every day and anywhere! These utensils are lightweight in hand but hold up hefty meals. A stress-free solution for grab-and-go counters, events, and food trucks. Dig into delicious pasta, BBQ, or whatever you desire with confidence. These heat-resistant forks can go the distance. Offer your customers the ease and convenience to enjoy meals wherever they want, by providing them with cutlery they can count on.
Additional information
| Weight | 6.3440 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 17.81 × 11.81 × 10.88 in |
| Global Product Type | Disposable Teaspoons |
| Utensils Type | Spoon |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Grade | Mediumweight |
| Material Type | Plastic |
| Material(s) | PP – Polypropylene |
| Length | 5.78" |
| Color(s) | White |
| Post-Consumer Recycled Cont | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Conte | 0% |
| Total Recycled Content Perc | 0% |
| Ship Class Code | D |
| UPC | 10041594204006 |
| MPN | S6BW |
| Brand | Dart® |
Be the first to review “Style Setter Mediumweight Plastic Spoons, White, 1,000/Carton” Cancel reply
















Reviews
There are no reviews yet.