Storex Stacking Wall Pocket Set – 7″ Height x 4″ Width13″ Length – Stackable – Smoke – Plastic – 7 / Set
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Wall Pocket |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Plastic |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Storex |
| Features | PVC-free |
| Length | 13" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Stacking Wall Pocket Set |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 70260U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Maximize your home or office storage with this set of stacking wall pockets. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper – big or small – will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items.</p> |
| Packaged Quantity | 7 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>Stacking Wall Pocket Set</li> <li>Mounting Brackets</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
Storex Stacking Wall Pocket Set – 18 x File – 1 Pocket(s) – 7″ Height x 4″ Width16″ Length – Stackable – Smoke – Poly – 3 / Set
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Wall Pocket |
| Total Number Of Pockets | 1 |
| Item Capacity | 18 x File |
| Product Color | Smoke |
| Product Material | Poly |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 2001-07-01T05:00:00.000Z |
| Width | 2001-04-01T06:00:00.000Z |
| Brand Name | Storex |
| Features | PVC-free |
| Length | 16" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Stacking Wall Pocket Set |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Document |
| Manufacturer Part Number | 70246U06C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Maximize your home or office storage with this set of stacking wall pockets. Built with your convenience in mind, this set includes multiple types of mounting brackets so your files will always be within reach. The back wall ensures that no paper – big or small – will slip between the cracks to prevent you from losing important documents and files. Plastic material is free from PVC and BPA for safe, long-term use. Wall pockets are designed for use with letter-size items.</p> |
| Packaged Quantity | 3 / Set |
| Package Contents | <ul> <li>Stacking Wall Pocket Set</li> <li>Wall Anchors</li> <li>Screws</li> <li>Double Sided Tape</li> <li>Pocket Clips</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
| Weight (Approximate) | 9.60 oz |

















