Storex Metal-clad Mobile Filing Cabinet – 19″ x 15″ x 23″ for File – Letter – Vertical – Washable, Durable, Locking Drawer, Locking Casters – Platinum, Gray – Metal, Polypropylene
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | File Cabinet |
| Media Size Supported | Letter |
| Number Of Casters | 4 |
| Drawer Type | File |
| Media Orientation Supported | Vertical |
| Product Color | Gray |
| Product Material | Polypropylene |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Frame Material | Polypropylene |
| Height | 23" |
| Width | 19" |
| Depth | 15" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Locking Casters |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Metal-clad Mobile Filing Cabinet |
| Application/Usage | File Storage |
| Manufacturer Part Number | 61351U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>Deluxe File Cabinet features attractive metal sides and drawer fronts with durable polypropylene frame and locking drawers for security. Rollaway cover keeps supplies within reach and out of sight. Hard top can support the weight of a home office printer. Built-in rails fit letter-size, hanging file folders. Built-in label holders on drawer fronts allow easy identification. Locking drawers keep contents safe and use an easy sliding system for smooth drawer operation. One lock secures both drawers. Move with ease from one area to another on the four casters. Casters lock for stability. Height and depth allow it can be used under a worksurface. File cabinet includes two keys and is made of polycarbonate and galvanized metal.</p> |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Limited Warranty | 90 Day |














