Storex Literature Organizer, 12 Compartments, 10.63 x 13.3 x 31.4, Gray
Login to View Prices
Made entirely of recycled plastic. Letter size documents or literature can be stored in one of the 12 9″ x 12″ x 2″ compartments. Each compartment features a convenient label holder to easily identify its contents. Holds over 60 lbs. Simple assembly requires no tools. Organizers can be stacked up to 72 compartments high.
Additional information
| Weight | 14.0000 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 8.25 × 32.88 × 15.50 in |
| Global Product Type | Multipurpose Literature Sorters |
| Product Compostability Indi | N |
| Product Biodegradability in | 0 |
| Color(s) | Gray |
| Ship Class Code | M |
| Compartment Size | 9.75 x 12 x 2.1 |
| Width | 31.4" |
| Literature Sorter Type | Stackable |
| Color Family | Gray |
| Number of Compartments | 12 |
| Total Recycled Content Perc | 100% |
| Height | 10.63" |
| Depth | 13.3" |
| Material(s) | Plastic |
| UPC | 685442616011 |
| MPN | 61601U01C |
| Brand | Storex |














Reviews
There are no reviews yet.