Storex Large Book Bins Metal Shelf Rack – 5 Compartment(s) – 7.3″ Height x 14.3″ Width25.7″ Length – Metal, Steel – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Shelf Bin |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Material | Steel |
| Color Details | <ul><li>Assorted Bin</li><li>White Rack</li></ul> |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.3" |
| Width | 14.3" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Carrying Handle |
| Length | 25.7" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Large Book Bins Metal Shelf Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Paper |
| Finishing | Epoxy |
| Manufacturer Part Number | 71125U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This set of book bins includes a wire rack to instantly create an organized space. The metal wire rack is made of epoxy coated steel for ultimate durability. The bin will not tip over when placed in the rack, even when they are overloaded with books. All the bins come in bright colors and feature integrated carry handles for easy transportation.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>White Wire Rack </li> <li>5 x Large Book Bins</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |
Storex Large Book Bins Metal Shelf Rack – 5 Compartment(s) – 7.3″ Height x 14.3″ Width25.7″ Length – Metal, Steel – 1 / Carton
Additional information
| Brand | Storex Industries Corporation |
|---|---|
| Product Type | Shelf Bin |
| Total Number Of Compartments | 5 |
| Product Material | Steel |
| Color Details | <ul><li>Assorted Bin</li><li>White Rack</li></ul> |
| Country Of Origin | Canada |
| Recycled | No |
| Assembly Required | No |
| Height | 7.3" |
| Width | 14.3" |
| Brand Name | Storex |
| Features | Carrying Handle |
| Length | 25.7" |
| Manufacturer | Storex Industries Corporation |
| Product Name | Large Book Bins Metal Shelf Rack |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Application/Usage | Paper |
| Finishing | Epoxy |
| Manufacturer Part Number | 71125U01C |
| Manufacturer Website Address | |
| Marketing Information | <p>This set of book bins includes a wire rack to instantly create an organized space. The metal wire rack is made of epoxy coated steel for ultimate durability. The bin will not tip over when placed in the rack, even when they are overloaded with books. All the bins come in bright colors and feature integrated carry handles for easy transportation.</p> |
| Packaged Quantity | 1 / Carton |
| Package Contents | <ul> <li>White Wire Rack </li> <li>5 x Large Book Bins</li> </ul> |
| Limited Warranty | 90 Day |












